Amit a kézírásfelismerő tabletekről tudni érdemes
A Windows 7 és néhány androidos táblagép oprendszer szinten is tudja, a többieknek maradnak a fizetős alkalmazások
2011. 09. 29.
Az Apple iPad megjelenése előtt a tábla pc-ket jegyzettömbként tartottuk a kezünkben és egy tollal vittük be az adatokat.
A táblagépeket nem írásra tervezik
Az iPad jelképezi az új generációs, illetve a használati központúból szórakoztató központúvá vált tableteket. Az egyik legnagyobb különbség, hogy a toll helyett ujjainkat használjuk a tábla pc irányítására. Természetesen most is választhatunk olyan tabletet, melyhez alapból vagy kiegészítőként vásárolhatunk tollat, de nem ez a jellemző. A legtöbb táblagépre nem írhatunk, hacsak nem speciális alkalmazásokon keresztül, azaz az operációs rendszer nem támogatja a kézírásos használatot. Az egyetlen kivétel a Windows 7, mely szinte briliáns a kézírásfelismerésben, de az összes többi funkcióban elmarad versenytársaitól.
Mi az a kijelző digitalizáló és miért lehet rá szükségünk?
Aktív képernyő digitalizáló nélkül nem tudunk a tabletre írni, illetve a leírt szöveget nem konvertálja át gépelt szöveggé. A digitalizálás az a folyamat, amikor egy tárgyat, képet, hangot vagy mozdulatot digitális adattá alakítunk át. A képernyő digitalizáló tudja átalakítani a kézírást használható adattá, gépelt szöveggé, melyet elmenthetünk, kiválaszthatunk és meg is oszthatunk.

Lenovo ThinkPad Tablet gyárilag digitalizál
Ha az iPad-en vagy androidos tableten van egy erre a célra szánt alkalmazás, akkor rajzunkat, vagy kézírásunkat, akár ujjainkkal, akár egy tollal vittük be, átalakítja menthető formátumúvá. E nélkül az alkalmazás nélkül rajzunk csak pontok sorozata a képernyőn. Az aktív képernyő digitalizáló gyorsabb, mivel a mozdulatot azonnal átalakítja és az adatot közvetlenül az operációs rendszerre küldi, és pontosabb is, hiszen felismeri és figyelmen kívül hagyja kézfejünk mozgását, amíg írunk vagy rajzolunk.
Kézírás és kézírásfelismerés
A kézírás és a kézírásfelismerés közötti különbség az, hogy írhatunk és rajzolhatunk egy táblagépre, de az, hogy ez adathalmazzá alakuljon át, az már más történet. Az iPad-en például az Adobe Ideas, Sketch Pad vagy Bamboo Paper segítségével jegyzetelhetünk és megjegyzéseket írhatunk képekhez, de ez nem kézírásfelismerés.

Ez inkább csak rajzolás az iPaden
Kézírásfelismerést támogató alkalmazások és operációs rendszerek
A kézírásfelismerést maga az operációs rendszer is támogathatja vagy egy külön erre szánt alkalmazás, ahol külön beviteli felület áll rendelkezésünkre a jegyzetelésre. Ezután egy-két másodperccel - a tabletünk processzorától függően - átalakítja azt gépelt szöveggé, azaz használható adattá. Ha iOS vagy androidos táblagépünkön akarunk jegyzetelni, akkor a fizetős WritePad az egyik legjobb megoldás. Az iOS-en csak magában az alkalmazásban tudunk jegyzetelni, míg az androidos készülékeken az erre szánt téglalapban a virtuális billentyűzet helyett. Ez a legkönnyebb módja a kézírásfelismerésnek, ha maga az operációs rendszer nem támogatja azt.

WritePad felülete az iPaden
Az androidos HTC Flyer vagy a Lenovo Thinkpad Tablet már operációs rendszer szinten is támogatja a kézírásfelismerést, a kijelző digitalizáló és egy testreszabott szoftver segítségével. A legjobb megoldás az lenne, ha az iOS és az Android is alapból támogatná a kézírásfelismerést, de mivel viszonylag keveseknek fontos ez a funkció, valószínűleg egyhamar nem kerül a fejlesztések középpontjába. Hacsak ezzel nem tudnak még több üzleti felhasználót megcélozni a gyártók.

A WritePad androidos felülete
Összefoglalva:
Ha a kézírásfelimerés elengedhetetlen számunkra, akkor a Windows 7-es tábla pc a legjobb választás. Ez a legjobb kézírásfelismerést támogató operációs rendszer. Ha iOS-es vagy androidos táblagépünkön szeretnénk kézírásfelismerést, akkor le kell töltenünk az ezt támogató alkalmazások egyikét, ahogy korábban említettük, például a fizetős WritePad-et.
Ha képeket szeretnénk kommentálni vagy csak jegyzetelni anélkül, hogy átalakítanánk őket adattá, akkor elég egy kapacitív toll és egy képszerkesztő alkalmazás.
Egyelőre ezek közül a lehetőségek közül választhatunk, de ez jövőre a Windows 8 megjelenésével megváltozik majd.