Öt dolog, amiben egy Android 3.0-ás tablet jobb az iPad-nél

Egyelőre még mindig az iPad a piacon kapható legjobb tablet pc, de a héten bemutatott új Google táblagépek rámutatnak az iPad hiányosságaira
2011. 02. 06.

Az Android és az iOS harca már nem korlátozódik az okostelefonokra. A Honeycomb több olyan funkcióval rendelkezik ugyanis, ami kifejezetten táblagépekre lett fejlesztve, mindemellett felülmúlja iOS-es megfelelőjét. (Természetesen a kölönböző gyártók számára testreszabott Android oprendszerek eltérhetnek egymástól.)

Egyszerű, a háttérben maradó, nem zavaró értesítő rendszer
android-ios_1_400

Az iOS pop-up ablakos értesítő-rendszerét a legtöbb Apple tulajdonos idegesítőnek találja az iPhone mellett az iPad-en is, pedig itt sokkal több képernyőfelület áll egy kevésbé zavaró megoldás kialakítására. Az Android új, beépített értesítései a háttérben maradnak, és rendkívül jól kezelhetőek.Új üzenet érkezésénél az androidos táblagép alján diszkréten jelenik meg egy értesítés, míg az iPad-nél egy pop-up ablakban. Ez nemcsak zavaró, de gyakran elgépelésekhez, a futó játék vagy az éppen nézett videó lefagyásához is vezethet.
Az androidos zenei vezérlés is könnyen előhozható a képernyő aljáról, nem szükséges az iOS-ben túlbonyolított gombsorozatokat bezongorázni a lejátszás megállításához vagy a következő számra való ugráshoz.


Több feladat párhuzamos kezelése (multitasking)
android-ios_2_400
Az Apple az akkumulátor élettartamának és az iPad teljesítményének korlátozása miatt nem építette be a több feladat egyidejű végrehajtását támogató funkcionalitást az operációs rendszerébe. Egyelőre a Honeycombról sincsenek gyakorlati tapasztalatok, de az új, táblagépekhez tervezett kétmagos processzorok valószínűleg könnyedén kezelik majd ezt a kihívást.
Az Android 3.0 új multitasking paneljét egy képernyő érintéssel elő tudjuk hívni, (az iPad-en ez két kattintás a ‘home’ gombra) és íly módon könnyedén navigálva betekintést nyerhetünk az éppen futó alkalmazásokba.

Jobb ‘Home’ menü
android-ios_3_400
Az iPad-en mappákba rendezhetjük ugyan az egyes alkalmazásokat, de úgy tűnik az Androidnak erre is jobb megoldása van: a ‘widgetek’ használata. A legtöbb alkalmazás jobban is működik ‘widget’-ként, és ha az Apple is ezt az irányt választaná, még több bevételre tehetne szert ezek eladásával az iTunes-on keresztül.

“Jobb” kamera szoftver
android-ios_4_400
Az Apple “csak ami szükséges” filozófiájának megfelelően csak egy gomb áll rendelkezésünkre fényképek és videók készítéséhez (bár egy gomb is sok, ha abból indulunk ki, hogy nincs is saját kamerája az iPad-nek). A Google kamera alkalmazása viszont első ránézésre túl bonyolultnak tűnhet az átlag felhasználók számára. Az ideális megoldás valószínűleg az arany középút lenne a kettő között.

Alkalmazások vásárlása egyszerűbb, szinkronizálás nélkül

android-ios_5_400

Az iTunes App Store-ból is könnyedén vásárolhatunk ugyan akár számítógépünkről, akár iPadünkről, de az Android esetén szinkronizálás nélkül telepíthetjük a megvásárolt alkalmazásokat. A legtöbb iPad tulajdonos utálja, hogy csak lassú, unalmas szinkronizálás útján telepítheti frissen vásárolt alkalmazásait, és csak remélik, hogy az iPad 2-nél ez már másként lesz.

Ahol még mindig az Apple a jobb

android-ios_6_400Az androidos táblagépek előretörése megállíthatatlan, de még mindig vannak olyan területek, ahol az iPad egyelőre verhetetlen:

  • Dizájn: Az Apple egyik erőssége mindig is a dizájn volt, és úgy néz ki, ezen a területen a Google biztosan nem lesz versenytársa.
  • AirPlay: Az AirPlay média-streaming funkciója kiváló, egyszerű, elegáns és jól integrált az operációs rendszerbe. Reméljük, hamarosan az androidos táblagépeken is láthatunk hasonlóan jó megoldást.