A MeeGo története és legújabb termékének bemutatása
Történelmi összefoglaló
A MeeGo az Intel és a Nokia által kifejlesztett Linux alapú, mobil készülékekre szánt operációs rendszer. A múlt héten viszont a Nokia kiszállt az együttműködésből és a Microsoft Windows 7 mellett tette le voksát. Ennek ellenére az Intel elkötelezte magát a MeeGo bevezetése mellett, és különböző mobileszközökön mutatta be legfrissebb (v1.2) felhasználói felületét a Mobile World Congress 2011-en.
Az Intel, mint processzor gyártó, komoly kihívás előtt áll, hogy a MeeGo szoftvert egyedül fejlessze tovább. Annak idején a Nokiával kezdték meg a munkálatokat, hiszen a finn cégnek - mint a Symbian tulajdonosának - volt tapasztalata a szoftverfejlesztésben, bár ez sem volt elég ahhoz, hogy a Nokia sikeres legyen az okostelefonok piacán. A Nokia kilépésével ez a közös történet a múlt héten véget is ért.
A MeeGo egyik legfontosabb előnye a kompatibilitása, hiszen a kezdetektől fogva az volt a cél, hogy minden olyan mobil eszközön fusson, amiket napjainkban használunk (autó, netbook, okostelefon, táblagép és TV). Ez nem könnyű feladat, de az Intelnek megvan a kellő pénzügyi háttere, hogy elérje a kitűzött célt, és abban is biztosak lehetünk, hogy a MeeGo tökéletesen fog együttműködni az Intel chip-ekkel. Hasonlóan az Androidhoz, a MeeGo is nyílt fejlesztői felület, ahol a fejlesztők korlátlan számú alkalmazást hozhatnak létre.
Az Atom alapú hardveren futó MeeGo sokkal kevésbé összetetett, mint a Google, Apple, HP vagy a RIM platformja.
A Meego operációs rendszer bemutatása
10 évvel ezelőtt a multitasking egy új és trendi kifejezés volt a számítástechnika világában, most pedig a mobil eszközök terén lett ismét felkapva. Az Intel, más operációs rendszerektől teljesen eltérően értelmezi a multitasking fogalmát. A MeeGo-ban asztal helyett panelek vannak. Egy panel megérintésével nyithatjuk meg az alkalmazásokat, és - csakúgy, mint más operációs rendszerekben - így teljes képernyőn dolgozhatunk. Alapból hat panel található a MeeGo-ban - My Tablet, Friends, Music, Photos, Video és Web - ezek között lapozhatunk jobbról balra, majd fentről lefelé lapozva nézhetjük meg a kiválasztott panel tartalmát. Alló helyzetben a “View All Application” megjelenése kísértetiesen a kezdetleges androidosra hasonlít.
A Friends a közösségi média alkalmazás, ez kezeli többek között az RSS feedeket, a közösségi oldalakat, és az e-mail fiókokat. A Music, Photos és a Video alkalmazások tartalma értelemszerűen adódik. A Web alkalmazásban listázhatjuk a látogatott oldalakat, a könyvjelzők pedig az oldal alján jelennek meg. Az AppUp boltból letöltött alkalmazásokat az “All Application View”-ban találhatjuk meg.
Összességében a MeeGo azt hozza, amit ígér, de összehasonlítva a konkurens platformokkal eléggé spártai. Meg sem közelíti az Android operációs rendszer rugalmasságát. A túlzottan is egyszerű megjelenése miatt inkább néznénk egy webhez kötött digitális képkeretnek, mint egy modern táblagépnek. A MeeGoo platformnak még rengeteget kell fejlődnie, mivel az 1.2-es verzió sem az a felhasználói felület, amit szívesen választanánk mobil eszközünkhöz, bár azoknak a felhasználóknak, akiket elijeszt a többi tablet összetett operációs rendszere, még jó választás is lehet. A MeeGo szempontjából kritikus, hogy az Intel mihamarabb találjon egy megfelelő partnert operációs rendszerének továbbfejlesztéséhez.