A dupla érintőképernyős okostelefonoké és tableteké a jövő?
Még sikeresek is lehetnek, ha megtalálják az egyensúlyt a tudás és az akkumulátor teljesítménye között
2011. 04. 12.
Ha szeretjük az érintőképernyőt, miért ne szeretnénk egyből kettőt belőlük? A dupla kijelzős készülékek ugyan már nem újkeletűek, de eddig nem igazán arattak nagy sikert. Ez nem riasztotta el a gyártókat, például az Acert sem, hogy kijöjjön 14 colos, dupla kijelzős Iconia Touchbook notebookjával, de ott van példának a Sprint Kyocera Echo telefon is.

Kyocera Echo
Az Egyesült Királyságban, ahol már pár hónapja kapható az Iconia, az Acer szerint elég jók az eladások összehasonlítva más, hasonló árú prémium notebookokkal. Természetesen a pontos eladási adatokról nem nyilatkoznak, de valószínűleg elég jó részesedést realizálnak az 1 500 fontos árkategóriában. Várhatóan az Egyesült Államokban és Kanadában is hasonló lesz a helyzet, ahol az Iconia 1 200 dolláros áron kerül majd forgalomba ebben a hónapban.

Acer Iconia Touchbook
A két kijelző leginkább több feladat egyidejű elvégzésére motiválja a felhasználókat. Egy kijelzővel, főleg a telefonokon, bármilyen alkalmazás teljes képernyőn jelenik meg, és a multitasking annyit jelent csak, hogy reméljük, sikeresen tudunk váltani az egyes alkalmazások között. A két külön képernyővel nemcsak több feladatot végezhetünk külön, de az egyik alkalmazás adatait könnyedén integrálhatjuk a másikba, mellyel időt takarítunk meg.
A két kijelzős készülékek nagy hátránya viszont az akkumulátor üzemideje és a gép túltervezett funkcionalitása. A képernyők használják ugyanis a legtöbb energiát, így a dupla kijelző sokkal rövidebb üzemidőt jelent. Persze vásárolhatunk extra akkumulátort, de ez nem igazán elegáns megoldás.
A két kijelzős készülékek nagy hátránya viszont az akkumulátor üzemideje és a gép túltervezett funkcionalitása. A képernyők használják ugyanis a legtöbb energiát, így a dupla kijelző sokkal rövidebb üzemidőt jelent. Persze vásárolhatunk extra akkumulátort, de ez nem igazán elegáns megoldás.

Toshiba Libretto
A funkcionalitás kérdése már jóval bonyolultabb. A Toshiba a Libretto-val és az Acer az Iconiával talán ott rontotta el, hogy egyszerre mindent bele akartak préselni a készülékbe és nem szegmentálták a célcsoportot. Windows gépeknek először is teljes x86-os processzorokra van szükségük, nem pedig ARM chip-re, és ahelyett, hogy az érintőképernyővel könnyen kezelhető dolgokra fókuszáltak volna, minden megpróbáltak belezsúfolni termékeikbe, ami egy 400 dolláros notebookban is megtalálható. Ez az, ami soha nem szokott működni. Elszántságuk, hogy mindent tudjon a készülék, és mindenki által használható legyen, annyit jelent, hogy nő az energiafelhasználás, így nagyobb teljesítményű alkatrészekre van szükség, végül az egész termék drágává válik. A legtöbbször a szoftverre nem marad idő, és csak remélik, hogy a két kijelző miatt lesz majd sikeres a termék a piacon.

Hátrányaik ellenére egyre több dupla érintőkijelzős okostelefon és táblagép jelenik meg, és ha a gyártók megoldják a jelenlegi problémákat, akkor még sikeresek is lehetnek az egyre élesebb versenyben.